مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

نکات سریع WINDOWS 10: چگونگی از حریم خصوصی تان محافظت کنید(1)

نوشته شده توسط: فروزان
در تاریخ:

نگرانی هایی مبنی بر جمع آوری اطلاعات زیادی از کاربران توسط ویندوز 10وجود دارد. آیا شما فکر می کنید سیستم عامل مایکروسافت از خط حریم خصوصی عبور می کند یا فقط می خواهد اطمینان حاصل کند که تا حد ممکن از زندگی شخصی خود محافظت شود ، ما  به شما کمک می کنیم و نحوه محافظت از حریم خصوصی در چند دقیقه را بیان خواهیم کرد.

ردیابی را خاموش کنید.

عمده نگرانی های امنیتی بسیاری از مردم این است که چه اطلاعاتی در مورد آنها در هنگام وب گردی ذخیره می شود. این اطلاعات، پروفایلی از منافع شخصی اشخاص ایجاد می کند که توسط شرکت های مختلف برای اهداف تبلیغات استفاده می شود (منجر به محبوبیت فعلی مسدود کننده های تبلیغاتی می شود) ویندوز 10 این کار را با استفاده از ID تبلیغاتی انجام می دهد. ID فقط اطلاعاتی را در مورد عادات وب گردی شما جمع آوری نمی کند بلکه اطلاعات مربوط به برنامه های ویندوز 10 که استفاده می کنید را نیز ذخیره می کند.

اگر می خواهید می توانید ID تبلیغاتی را خاموش کنید، برنامه Windows 10 Settings را راه اندازی کنید (با کلیک روی دکمه Start در گوشه پایین سمت چپ روی صفحه خود) و به Privacy > General بروید. در آنجا لیستی از گزینه های تحت عنوان "Change privacy options" را مشاهده خواهید کرد. اولی، ID تبلیغاتی را کنترل می کند. تنظیمات را از حالت روشن به خاموش تغییر دهید. اگر هنوز هم تبلیغاتی دریافت می کنید، این تبلیغات دیگر هدفمند نیستند، بلکه عمومی هستند، و دیگر علایق شما ردیابی نخواهد شد .

برای اطمینان از اینکه در حالت اینترنت آنلاین از ویندوز 10 استفاده نمی کنید،به  choice.microsoft.com/en-us/opt-out بروید. در قسمت "Personalized ads in this browser" و "Personalized ads wherever I use my Microsoft account"  ، (در سمت راست صفحه)،  تنظیمات را از روشن به خاموش تغییر دهید. توجه داشته باشید که باید به هر مرورگری که استفاده می کنید بروید و مطمئن شوید که تنظیمات برای "Personalized ads in this browser" بر روی OFF باشد.

 ردیابی مکان را غیرفعال کنید

هر کجا که بروید، ویندوز 10 می داند که شما آنجا هستید بعضی از مردم اهمیتی به این موضوع نمی دهند، زیرا به سیستم عامل کمک می کند اطلاعات مربوطه را به شما بدهد،  مانند آب و هوای محلی شما، رستوران های نزدیک و غیره. اما اگر شما ویندوز 10 را برای ردیابی موقعیت مکانی خود نمی خواهید، می توانید آن را متوقف کنید.

برنامه Settings را راه اندازی کنید و به Privacy > Location بروید. روی Change کلیک کنید و روی صفحه ای که ظاهر می شود، نوار را از حالت روشن به خاموش حرکت دهید. انجام این کار تمام ردیابی موقعیت مکانی را برای هر کاربر بر روی کامپیوتر خاموش می کند.

شما می توانید آن را بر اساس هر کاربر خاموش کنید، بنابراین اگر چند نفر با حساب های مختلف با استفاده از یک دستگاه چندگانه داشته باشید، آنها می توانند به نوبه خود مکان های ردیابی را روشن یا خاموش کنند. برای روشن یا خاموش کردن موقعیت مکانی برای هر حساب واحد، وارد حساب کاربری شوید، به صفحه مشابه بازگردید، و به جای کلیک روی Change، به نوار زیر کلمه   "Location"  بروید و آن را به روشن یا خاموش حرکت دهید.

شما می توانید ردیابی مکان را بر اساس برنامه خاموش کنید. اگر می خواهید موقعیت مکانی شما فقط برای بعضی از برنامه ها و نه برای سایر برنامه ها استفاده شود، مطمئن شوید ردیابی موقعیت مکانی روشن است، سپس به قسمت "Choose apps that can use your location"  بروید. یک لیست از هر برنامه ای خواهید داشت که می تواند از موقعیت مکانی شما استفاده کند. نوار را برای برنامه های کاربردی که میخواهید از موقعیت مکانی خود استفاده کنید، به سمت روشن بکشید، به عنوان مثال، آب و هوا و یا اخبار، و برای برنامه های که نمی خواهید خاموش کنید.

وقتی ردیابی مکان را خاموش می کنید، ویندوز 10 همچنان یک سابقه از تاریخچه مکان گذشته شما را حفظ خواهد کرد. برای پاک کردن سابقه موقعیت مکانی، به"Location History"  بروید و روی Clear کلیک کنید. حتی اگر از ردیابی مکان استفاده کنید، ممکن است بخواهید پیشینه خود را به طور مرتب پاک کنید؛ هیچ روش خودکار برای پاک کردن آن وجود ندارد.

هی کورتانا  ، به حریم خصوصی من حمله نکن.

کورتانا یک دستیار دیجیتال بسیار مفید است، اما استفاده از آن بسیار راحت است  و برای انجام کار ، نیاز به دانستن چیزهایی در مورد شما دارد. شما تعدادی گزینه برای چگونگی رسیدگی به آن دارید از به طور کامل خاموش کردن آن گرفته تا  تنها متوقف کردن  جمع آوری اطلاعات آن.

بیاید با ساده ترین شروع کنیم : آن را خاموش کنید.  در جعبه جستجوی Cortana در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید. سپس از منوی ظاهر شده، روی آیکون نوت بوک کلیک کنید ( از بالا سومین قسمت) و روی Settings کلیک کنید. برای غیرفعال کردن کورتانا، نوار بالا را از حالت روشن به خاموش حرکت دهید.

این کار Cortana را در آینده از جمع آوری اطلاعات در مورد شما متوقف خواهد کرد، اما آنچه که قبلا می داند هنوز در ابر ذخیره می شود. برای حذف این اطلاعات، در کادر جستجو کورتانا در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید و از منوی ظاهر شده، روی آیکون نوت بوک کلیک کنید، روی Settings کلیک کنید و سپس روی "Manage what Cortana knows about me in the cloud." کلیک کنید.

از شما خواسته خواهد شد تا به حساب مایکروسافت خود وارد شوید، سپس شما می توانید اطلاعات شخصی که Cortana و دیگر خدمات مایکروسافت مانند Bing Maps   در مورد شما در چند دسته مختلف جمع آوری کرده است را پاک کنید : علاقه (به عنوان مثال، امور مالی، اخبار و ورزش)؛ مکان های ذخیره شده تاریخچه جستجو و خدمات مایکروسافت دیگر.

به عنوان مثال  می توانید تمام اطلاعات مربوط به علایق خود را با رفتن به بخش Interests و کلیک بر روی Clear ، حذف کنید.  اگر می خواهید تنها اطلاعاتی درباره برخی از علایق خود را حذف کنید، ابتدا بر روی "Interest manager"  در بخش " Interests" کلیک کنید. در صفحه ای که ظاهر می شود، بر روی دکمه Edit در کنار نوع علاقه (مانند اخبار یا ورزش) کلیک کنید. پس از آن شما قادر خواهید بود علایق خاص (مانند تیم بیس بال شهر خود) خود را حذف کنید و یا هر چیزی که می خواهید Cortana پیگیری کند را اضافه کنید.

اگر می خواهید Cortana را ترک کنید، اما اطلاعاتی را که در مورد شما جمع آوری می کند را مدیریت کنید، می توانید تا حدودی این کار را انجام دهید. در کادر جستجو در Cortana در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید، سپس از منوی ظاهر شده روی نماد نوت بوک و سپس  Settingsکلیک کنید. هم اکنون می توانید جمع آوری اطلاعات را در چندین ناحیه خاموش کنید مانند جستجو هایی که از طریق Cortana روی کامپیوتر و وب انجام می دهید یا اطلاعات پرواز از ایمیل های شما.


با ادامه این مقاله در بخش بعد با ما همراه باشید.


 هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: