مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

چرا Python و #C نمی توانند جای زبان های ++ Java , C , C را بگیرند

نوشته شده توسط: مهرنوش عبدعلی
در تاریخ:

 چرا Python  و C#  نمی توانند جای زبان های Java , C , C++  را بگیرند

همچنان که حیطه ی زبان های برنامه نویسی شلوغ تر و گسترده تر می شود و توسعه دهندگان از زبان های بیشتری در کدهای خود استفاده می کنند،  Python و #C دارای محدودیت هایی هستند.

اگر چه از محبوبیت زبان های Java، C و ++C کمی کاسته شده، اما بازهم از شاخص های محبوب index Tiobe باقی ماننده اند، که تعداد بسیاری از توسعه دهندگان، دوره ها و فروشندگان برای محاسبه محبوبیت آن استفاده می شوند. دو رقیب اصلی آنها )یعنی Python و C#)  دارای نواقصی هستند که می توانند آنها را در رده دوم حفظ کنند.

در سال گذشته رتبه ی Python  1.32 کاهش یافت، C# نیز در همان دوره 0.71 کاهش امتیاز داشت.

Python و #C مدت زیادی تلاش کردند تا  به زبان های محبوب و بزرگ بعدی تبدیل شوند، اما به دلیل محدودیت های آنها تا کنون این اتفاق افتاده است، نویسندگان Tiobe می گویند: "#C در 3 رده ی بالای جدول نیست، زیرا کارایی آن در محیط غیر ویندوزی هنوز کم است. از سوی دیگر، Python از زبان‌های برنامه‌نویسی ماشینی پویا است (برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانهٔ پویا استفاده می‌کند) ، که همین مانعی برای استفاده توسط اکثر سیستم های بزرگ و مهم نرم افزاری است. "

پل جانسن، مدیر عامل فروش در شرکت خدمات کیفیت سرویس های نرم افزاری Tiobe ، گفت: "برای [#C و Python] قرار گرفتن در سه رده ی برتر سخت خواهد بود. اگر چه من فکر می کنم روزهای برتری سه پرچم دار فعلی زبان های برنامه نویسی نیز پایان یافته، اما همچنان مشخص نیست چه برنامه هایی جایگزین آنها خواهند شد. شما هر برنامه ای را که نام ببرید می توان با دلیل بگویم چرا نخواهد توانست جزو رده های اول قرار گیرد. "

اما یکی از پیش بینی های جانسن این است که زبان Google Go در رتبه بندی ها پیشرفت خواهد داشت. گوگل در رتبه ی 10 را در رتبه بندی ماه جولای Tiobe قرار گرفت، سپس به رتبه شماره 16 در رتبه بندی ماه اوت رسید و سپس به رتبه 17 در رتبه بندی ماه سپتامبر تنزل پیدا کرد. اما جانسن این روند رو به پایین را برای Google Go یک مشکل و تنزل موقت در نظر می گیرد و می گوید "من کاملا مطمئن هستم که در ماه آینده رتبه ی Go مجدد ارتقا می یابد و بالاتر خواهد بود."

یکی از دلایل سخت بودن پیش بینی رتبه ی محبوبیت زبان های برنامه نویسی در آینده، این است که برنامه های کاربردی کمتری وجود دارند که فقط به یک زبان واحد نوشته شوند. به این معنی است که زبان های زیادی می توانند از این فرصت برای ارتقاء کارایی و محبوبیت خود استفاده کنند و رهبران کنونی به طور فزاینده ای سهم بازار خود را با زبان های دیگر به اشتراک می گذارند.

10 زبان برتر در رده بندی ماه سپتامبر Tiobe index  :

    1-   Java: 12.667 درصد  

    2-   C: 7.382 درصد  

    3-   C++: 5.565  درصد

    4-   C#: 4.779  درصد

    5-   Python: 2.983  درصد

    6-   PHP: 2.21 درصد

    7-   JavaScript: 2.017 درصد

    8-   Visual Basic .Net: 1.982 درصد

    9-   Perl: 1.952 درصد

10-   Ruby: 1.933 درصد

 

در سایت Pypl Popularity Index of Programming Language که به بررسی دفعاتی می پردازد که آموزش های زبان های برنامه نویسی مختلف در Google مورد جست و جو قرار می گیرند،  10 مورد برتر این ماه عبارتند از:

    1-  Java: 22.4 درصد

    2-   Python: 17.0 درصد

    3-   PHP: 8.7 درصد

    4-   C#: 8.1 درصد

    5-   JavaScript: 8.0 درصد

    6-   C++: 6.8 درصد

    7-   C: 6.1 درصد

    8-   R: 3.7 درصد

    9-   Objective-C: 3.5 درصد

10-   Swift: 2.9 درصد

 


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: