مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

چگونه بدافزارها را از سیستم ویندوزتان پاک کنید؟

نوشته شده توسط: فروزان
در تاریخ:

بخش دوم

مرحله 3: دانلود اسکنرهای مخرب

اکنون آماده هستید که یک اسکنر ویروس کار خود را انجام دهد، و خوشبختانه، اجرای یک اسکن برای حذف اکثر ویروس های استاندارد کافی است. اگر درحال حاضر یک برنامه آنتی ویروس فعال بر روی رایانه خود دارید، از آنجایی که نرم افزار فعلی آنتی ویروس ممکن است بدافزار را شناسایی نکرده باشد باید از یک نرم افزار اسکن متفاوت برای بررسی این بدافزار استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هیچ برنامه آنتی ویروسی نمی تواند از میان میلیون ها نوع مختلف بدافزار، به طور 100 درصد آنها را شناسایی کند.

دو نوع از برنامه های آنتی ویروس وجود دارد. احتمالا بیشتر با برنامه های آنتی ویروس real-time آشنا هستید، که در پس زمینه اجرا می شود و به طور مداوم مراقب نرم افزارهای مخرب می باشد. یکی دیگر از گزینه ها، اسکن on-demand است، هنگامی که برنامه را به صورت دستی باز کنید و یک اسکن را اجرا کنید، ویروس های مخرب را جستجو می کند. شما باید یک برنامه آنتی ویروس real-time نصب کنید اما می توانید بسیاری از نرم افزار های اسکن on-demand نصب شده برای اجرای اسکن با برنامه های متعدد داشته باشید. در نتیجه مطمئن می شوید که اگر یک ویروسی را از دست دادید، ممکن است برنامه دیگری آن را پیدا کند. اگر فکر می کنید کامپیوتر شما آلوده شده است، ابتدا توصیه می کنیم از یک اسکن on-demand استفاده کنید و پس از آن اسکن کامل توسط برنامه آنتی ویروس real-time را دنبال کنید. از جمله اسکنرهای رایگان (با کیفیت بالا) on-demand عبارت اند از: BitDefender Free Edition, Kaspersky Virus Removal Tool, Malwarebytes, Microsoft’s Malicious Software Removal Tool, Avast, SuperAntiSpyware.

مرحله 4: یک اسکن با Malwarebytes اجرا کنید

در این مرحله نحوه استفاده از اسکنر Malwarebytes ، on-demand را توضیح خواهیم داد. برای شروع این برنامه را دانلود کنید. اگر به دلایل امنیتی هنگامی که مظنون به آلوده شدن بودید ااتصال اینترنت خود را قطع کرده اید، دوباره به آن وصل شوید، بنابراین شما می توانید Malwarebytes را دانلود، نصب و به روز رسانی کنید: سپس قبل از اینکه اسکن real-time را شروع کنید دوباره اتصال اینترنت را قطع کنید. اگر نمی توانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید یا نمی توانید Malwarebytes را از روی کامپیوتر آلوده دانلود کنید، آن را از رایانه دیگری دانلود کنید و در یک درایو فلش USB ذخیره کنید و درایو فلش را به کامپیوتر آلوده وصل کنید.

پس از دانلود Malwarebytes، فایل نصب را اجرا کنید و برای نصب برنامه از ویزارد پیروی کنید. هنگامی که برنامه باز می شود، به طور خودکار یک نسخه آزمایشی از نسخه پرداختی را فعال می کند که امکان اسکن real-time را فراهم می کند. بعد از اتمام نسخه آزمایشی پرداخت را انجام نمی دهید. با این حال، به طور پیش فرض، این برنامه در 14 روز به نسخه رایگان استاندارد تبدیل می شود. در عین حال، اگر شما ترجیح می دهید، می توانید اسکن زمان واقعی را برای دو هفته غیر فعال کنید.

برای اجرای اسکن، از تب داشبورد به تب اسکن تغییر دهید. گزینه پیش فرض اسکن ("Threat Scan") را انتخاب کرده و روی دکمه Start Scan کلیک کنید. قبل از اینکه اسکن را اجرا کنید باید به روزرسانی ها را بررسی کنید، مطمئن شوید که پیش از ادامه کار این اتفاق می افتد.

اگر چه یک گزینه custom-scan را ارائه می دهد، Malwarebytes توصیه می کند ابتدا Threat Scan را انجام دهید، همانطور که این نوع اسکن معمولا همه ویروس ها را پیدا می کند.  بسته به رایانه شما، اسکن سریع می تواند بین 5 تا 20 دقیقه طول بکشد، در حالی که یک اسکن سفارشی ممکن است 30 تا 60 دقیقه یا بیشتر طول بکشد. در حالیکه Malwarebytes اسکن می کند، می توانید ببینید تا آن لحظه چه تعداد از فایل ها یا اشیاء توسط نرم افزار اسکن شده اند، و چه تعداد از این فایل ها را به عنوان بدافزار شناسایی کرده یا به عنوان بدافزار آلوده شده اند.

اگر Malwarebytes به طور خودکار پس از شروع به اسکن ناپدید شد و دوباره باز نشد، احتمالا rootkit یا دیگر ویروس های عمیقی دارید  که به طور خودکار نرم افزار اسکنر را از بین می برند. اگر چه شما می توانید برخی از ترفندها را در این روش امتحان کنید. ممکن است پس از پشتیبان گیری از فایل های خود مجددا ویندوز را نصب کنید (همانطور که بعدا توضیح داده می شود)، با توجه به زمان و تلاش که صرف می کنید ممکن است نیاز باشد برای از بین بردن ویروس های مخرب هزینه کنید.

هنگامی که اسکن کامل است، Malwarebytes نتایج را نشان می دهد. اگر این نرم افزار سیستم شما را کاملا از ویروس های مخرب پاک کرده، اما هنوز فکر می کنید که سیستم شما هنوز بد افزار دارد، اسکن سفارشی با Malwarebytes را در نظر بگیرید و تلاش کنید اسکنرهای دیگر که قبلا ذکر شد را اجرا کنید. اگر Malwarebytes ویروس ها را پیدا کند، زمانی که اسکن کامل شود به شما نشان می دهد که چه چیز هایی ویروس بودند. برای خلاص شدن از شر ویروس های شناسایی شده، بر روی دکمه Remove Selected در پایین سمت چپ کلیک کنید. Malwarebytes   همچنین ممکن است شما را مجبور به راه اندازی مجدد کامپیوتر خود کند تا فرآیند حذف را انجام دهد، که باید سیستم را مجددا راه اندازی کنید.

اگر بعد از اجرای Threat Scan ، مشکلات شما همچنان ادامه داشته باشد و فایل های ناخواسته را پیدا کرده و حذف می کند، یک اسکن کامل با Malwarebytes و اجرای اسکنر های دیگر که قبلا ذکر شده را انجام دهید. اگر ظاهرا بدافزار از بین رفت، اسکن کامل را با برنامه آنتی ویروس خود در real-time اجرا کنید تا نتیجه را تایید کند.
منبع: How to remove malware from your Windows PC
برچسب ها: -

هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: