مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

برترین زبان های برنامه نویسی قسمت ششم : سی شارپ

نوشته شده توسط: محمدجواد ازادمهر
در تاریخ:

سی شارپ یکی از دیگر زبان های برنامه نویسی بسیار محبوب در میان برنامه نویسان است که از خانواده ی زبان دات نت ساخته شرکت ماکروسافت است .

این زبان مبتنی بر شی گرا بودن و جزءگرا بودن است و نسبت به دیگر زبان ها دارای سطح بالایی است .

این زبان توسط شرکت ماکروسافت و قسمتی از دات نت ساخته شد و بعد ها موفق به دریافت استاندارد ISO  و ECMA شد .

این برنامه همیشه به وسیله ی برنامه ی MICROSOFT VISUAL STDUIO شناخته میشود و جزء معدود برنامه های برنامه نویسی است که از . NET FRAMEWORK پشتیبانی میکند.آندرس هلبرگ طراح زبان برنامه نویس دلفی سرپرستی طراحی این زبان را به عهده داشته و شاید به همین دلیل است که این زبان دارای دستور های شی گرایی بسیار مشابه به دلفی ، جاوا و سی پلاس پلاس دارد .آخرین نسخه این زبان ۳ است که در سال ۲۰۰۸ روانه بازار شده بوده است و از ویژال استدیو استفاده میکند و همچنین نسخه ۴ این زبان برنامه نویسی در دست ساخت است .

از ویژگی های این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

۱. تمام اعضا و متد ها باید داخل کلاس ها تعریف شوند و هیچ تابع یا متغیری وجود ندارد

۲. برخلاف زبان های برنامه نویسی C , وC+ که بلاکم های پیوستی را در بر میگرفتند در لین زبان این عمل قابل اجرا نیست

۳. این زبان دارای داده ای به نام  بول است و تمامی عبارت های شرطی نیازمند یک عبارت بولی هستند

۴.در این زبان Enumeration را در داخل محدودهی خود قرار میدهند.

۵. داشتن سیستم یکپارچه یا سی تی اس .

اما اگر بخواهیم در موردتاریخچه این زبان اطلاعاتی داشته باشیم میتوانیم به این اشاره کنیم که در سال ۱۹۹۹  شرکتی با نام سان به شرکت ماکروسافت اجازه داد که از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده کند تا آن را در سیستم عامل های ساخته شده در شرکت ماکروسافت استفاده کنند. ماکروسافت بعضی از مفاد های موجود در قراردادش با شرکت سان را زیر پا گذاشت و زبان جاوا که به هیچ سیستم عامل یا سیستمی وابسته نبود را نادیده گرفت و قلبلیت مستقل بودن از سیستم عامل جاوا را برداشت .شرکت سان از ماکروسافت شکایت کرد و پرونده ای علیه این شرکت ساخت و ماکروسافت وادار به ساخت زبانی شد که به c++ امروزی بسیار شباهت داشت . در همان سال آندرس هلزبرگ که در بالاتر به او اشاره کردیم تیم جدیدی برای طراحی زبانی جدید با قابلیت شیگرا بودن تشکیل داد .

نام ان زبان کول cool بود و همانند زبان سی عمل میکرد و به دلیل این که برای اهداف تجاری زبان و برنامه ی مناسبی نبود از ساخت آن خود داری کرد .

اما در سال ۲۰۰۰ در مراسم معرفی زبان دات نت نام آن زبان به سی تغییر داده شده و معرفی شد و خود آندرس این زبان را گسترش داد.

هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: