مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

برترین زبان های برنامه نویسی قسمت پنجم : جاوااسکریپت

نوشته شده توسط: محمدجواد ازادمهر
در تاریخ:

زبان جاوا اسکریپت یکی دیگر از زبان های محبوب در دنیای برنامه نویسی است که ساخت آن مبتنی بر اشیا است و همچنین این زبان به زبان های برنامه نویسی مثل سی پلاس پلاس و جاوا شباهت دارد که این شباهت باعث یادگیری و فهم آسان تر این برنامه میشود . اشتباه گرفتن این برنامه با برنامه ی جاوا است زیرا این دو زبان برنامه نویسی تفاوت های بسیاری با یک دیگر دارند.

یکی از بزرگترین اشتباهات اشخاص و کاربران اشتباه گرفتن این برنامه با برنامه ی جاوا است زیرا این دو زبان برنامه نویسی تفاوت های بسیاری با یک دیگر دارند.

این زبان می‌تواند هم به صورت ساخ یافته و همچنین به شکل شی گرا مورد استفاده قرار بگیرد .

در هنگام استفاده از این برنامه با اضافه کردن خصوصیت و یا ویژگی ها به یک شی خالی ساخته میشود .

یعنی بر خلاف زبان جاوا بعد از ساختن شی به روش ذکر شده ، این شی می‌تواند به عنوان نمونه‌ای برای ساخته شدن اشیاء مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
به علت این قابلیت زبان جاوااسکریپت برای ساختن نمونه از سیستم مناسب می‌باشد.

از این زبان بیشتر در سایت ها استفاده میشود و دلیل آن این است که با استفاده از این زبان میتوان به اشیا در صفحه html  مورد نظر دسترسی داشت .

همچنین در پویا نمایی از این برنامه استفاده میشود زیرا خصوصیت پویانمایی را داراست .
برخی از ویژگی های زبان این برنامه عبارتند از :

زبان امری و ساخت یافته : این زبان از تمامی ساختار های زبان سی و یا سی پلاس پلاس پشتیبانی میکند .

پویایی :مانند اکثر زبان‌های نویسه‌ای تایپ به مقدارها منسوب می‌گردد و نه به متغیرها. برای مثال متغیر x ممکن است به یک عدد ,وابسته سازی  شود، و بعداً به یک رشته. جاوااسکریپت برای تعیین تایپ شی راه‌های مختلفی از جمله تایپ دهی اردکی را دارد.

تابعی بودن :توابع موجوداتی درجه اول محسوب می‌شوند، یعنی خود یک شی هستند؛ بنابراین می‌توانند ویژگی داشته باشند، در آرگومانهای تابع‌ها داده شوند و مانند هر شی دیگری با آن‌ها رفتار شود.

ساختار شماتیک :جاوااسکریپت به جای رده‌ها برای تعریف ویژگی‌های اشیاء، که شامل متدها و وراثت است از «ساختار شماتیک» استفاده می‌کند (پیش نمونه). امکان شبیه‌سازی بسیاری از امکانات رذه محور با ساختارهای شماتیک جاوااسکریپت امکان‌پذیر است.

عبارات منظم :جاوااسکریپت به شیوه‌ای مشابه زبان پرل از عبارات منظم پشتیبانی می‌کند که نحوی قدرتمند و موجز را به شکلی فراتر از توابع پیش ساخته برای کار با رشته‌ها، فراهم می‌کند.


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: