مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

برترین زبان های برنامه نویسی قسمت چهارم : روبی

نوشته شده توسط: محمدجواد ازادمهر
در تاریخ:

زبان برنامه نویسی روبی که یکی از زبان های برنامه نویسی پرقدرت و محبوب در میان برنامه نویسان است در سال ۱۹۹۰ توسط یوکیهیرو ماتسوموتو در کشور چین اختراع شد .

سازنده ی این برنامه برای ساخت این زبان از زبان های برنامه نویسی دیگری مثل : پرل ، اسمال تاک ، آیفل  و لیسپ الهام گرفته بود و نتیجه الهام گرفتن سازنده روبی از زبان های ذکر شده باعث ایجاد برنامه ای انعطاف پذیر ، پویا و شی گرا شد و همچنین میتوانید ویژگی های از برنامه های پرل و اسمال تاک را  در این زبان مشاهده کرد .

این زبان دارای ویژگی های مهمی مانند برنامه نویسی تابعی ، شی گرا بودن و بازتابی بودن را داراست و دارای گذاره های متغیرهای پویا و مدیریت حافظه خودکار است .

تا سال ۲۰۱۰ زبان روبی به شکل های گوناگونی توسعه پیدا کرد که با نام های مختلفی منتشر شد. از این اسم ها میتوان به اسم های زیر اشاره کرد :

جی روبی

مک روبی

ایرن روبی

هات روبی

ام روبی

روبینوس و ...

سازنده برنامه در مورد این برنامه میگوید که :در جستجو برنامه ای بودم که از زبان پایتون شی گرا تر و از زبان پرل قدرتمند تر باشد . برای همین تصمیم گرفتم که خودم آن را بسازم .

همچنین او به دنبال ساخت برنامه ای بود که برنامه نویسی تابعی و برنامه نویسی دستوری را برا کاربر فراهم کرده و در دسترس او قرار بدهد.

سازنده زبان روبی یوکیهیرو ماتسوموتو می‌گوید روبی برای افزایش توان تولید و تفریح برنامه‌نویسان طراحی شده است و از اصل رابط کاربری خوب پیروی می‌کند. او تأکید می‌کند که طراحی سامانه‌ها باید بیشتر روی نیاز انسان‌ها متمرکز باشد تا رایانه‌ها. اغلب مردم، به ویژه برنامه‌نویسان، روی ماشین‌ها تمرکز می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند "با انجام این کار ماشین‌ها سریعتر می‌شوند، ماشین‌ها در اجرا موثرتر می‌باشند و ..." آن‌ها بر ماشین تمرکز می‌کنند، اما در حقیقت ما نیاز داریم که به انسان‌ها توجه کنیم، اینکه چگونه آنها به برنامه‌نویسی توجه دارند و یا چگونه به اجرای برنامه‌های ماشین دقت می‌کنند. روبی برای تعقیب هدف کمترین غافلگیری بیان شدبه این معنی که زبان باید طوری رفتار کند که کمترین گیج کنندگی را برای استفاده‌کننده‌های آن داشته باشد. ماتسوموتو همچنین اظهار می‌دارد که هدف اولین طراحی او درست کردن زبانی که خودش از آن لذت ببرد بود. این کار با کم کردن کار برنامه‌نویس و ابهامات منطقی می‌باشد. اما کمترین غافلگیری هنوز خیلی به بیان زبان برنامه‌نویسی روبی نزدیک است. افراد ناشی شاید این را به این معنا تعبیر کنند که رفتارهای روبی سعی در متصل کردن اشتراکات رفتارهای دیگر زبان‌ها را دارد. در بحث ماه می ۲۰۰۵ در روزنامه "کامپ. لنگ. روبی" ماکسوموتو تلاش کرد که روبی را از حداقل غافلگیری دور کند. توضیح اینکه هر شانس طراحی بعضی‌ها را متعجب می‌کند. او از استاندارد خود برای ارزیابی غافلگیری استفاده کرد. ماتسوموتو این را در یک گزارش مطرح ساخت. "همه یک پیشینه شخصی دارند، بعضی‌ها از جانب پایتون می‌آیند بعضی‌های دیگر از پرل و آن‌ها ممکن است از بعضی از جنبه‌های متفاوت زبان غافلگیر شوند. سپس آن‌ها به من می‌گویند ما از بعضی از جنبه‌های زبان غافلگیر شدیم، بنابرین روبی قانون کمترین غافلگیری را زیر پا گذاشته است. صبر کنید... هدف کمترین غافلگیری فقط برای شما نیست. این هدف به معنای کمترین غافلگیری ممکن برای بیان من می‌باشد. این به معنای کمترین غافلگیری بعد از آموزش کامل زبان است. برای مثال من قبل از اینکه روبی را طراحی کنم یک برنامه‌نویس سی پلاس پلاس بودم. من منحصراً دو، سه سال در سی پلاس پلاس برنامه نوشتم و بعد از دو سال برنامه‌نویسی با آن، هنوز مرا متعجب می‌کرد."


منبع: armanet
برچسب ها: برنامه نویسی - روبی - ارمانت -

هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: