مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

9 راهکار آسان که در صورت انجام، امنیت اطلاعات گوشی اندروید خود را تضمین می کنید.

نوشته شده توسط: فروزان
در تاریخ:

 بخش اول

 بسیاری از ما گوشی هوشمندمان گنج واقعی از اطلاعات شخصی ماست. آنها حاوی عکس و فیلم های ارزشمند، لیست افرادی که تماس گرفته ایم و جزئیاتی از عادات وب گردی ما هستند. ما از آنها برای خرید و کارهای بانکی استفاده می کنیم. گوشی های همراه نزدیکترین رازدار ما هستند بنابراین ضروری است که اقدامات لازم جهت حفظ امنیت آنها انجام دهیم.

سرقت گوشی های همراه در حال افت است، تا حد زیادی به لطف بهبود اقدامات امنیتی می باشد که به طور موثر سرقت گوشی های هوشمند را از بین برد، بازار پررونق فروش حراج در خارج از کشور را مسدود کرد، اما هر کسی از این اقدامات امنیتی سود نبرد. بسیاری از گوشی های اندروید هر روز به سرقت می روند یا گم می شوند و سرقت اطلاعات از طریق نرم افزارهای مخرب یک مسئله خیلی جدی است.

هنگامی که برای اولین بار دستگاه اندروید خود را راه اندازی می کنید، با انجام چند مرحله ساده، می توانید مطمئن شوید که حتی اگر گوشی شما به سرقت رود دزدان هرگز به اطلاعات شما دسترسی نخواهند یافت. شما قادر خواهید بود به عکس ها، مخاطبین، سایر اطلاعات شخصی خود دسترسی داشته باشید و آنها را در دستگاه جدید دیگری بازیابی کنید. در برخی موارد حتی ممکن است گوشی هوشمند اندروید از دست داده خود را بازیابی کنید.

ایمن کردن گوشی هوشمند اندرویدتان فقط برای آماده سازی است. نوش دارو پس از مرگ سهراب فایده ای ندارد.

 

قفل صفحه نمایش را تنظیم کنید.

اولین قدم برای حفظ امنیت گوشی اندروید خود تنظیم قفل صفحه نمایش است. هر گوشی هوشمند اندرویدی از این گزینه پشتیبانی می کند. این گزینه مانع دسترسی دیگران به تلفن شما می شود. محل دقیق در منو تنظیمات است که بسته به تلفن همراه شما، محل آن ممکن است کمی متفاوت باشد. اما گزینه تنظیمات امنیت و قفل صفحه نمایش را پیدا کنید.

در اندروید، این مسیر را بروید:

تنظیمات (Settings) امنیت(Security)  قفل صفحه نمایش(Screen lock)

در گوشی های سامسونگ گلکسی این مسیر را بروید:

تنظیمات (Settings) قفل صفحه و امنیت (Lock Screen and Security) نوع قفل صفحه نمایش(Screen lock type)

سه گزینه استاندارد برای تنظیم وجود دارد، رمزعبور، پین یا الگو. بسیاری از گوشی ها در حال حاضر قابلیت بیومتریک همانند اسکن اثرانگشت، تشخیص چهره و اسکن چشم ارائه می دهند. سطح امنیتی که ارائه می دهند متفاوت است، اما تمام آنها امن تر از شرایطی است که هیچ قفل صفحه نمایشی نباشد.

اگر می خواهید شرایط را برای یک دزد یا جاسوس سخت کنید، یک رمز عبور طولانی، پین یا الگو انتخاب کنید. یک پین 4 رقمی 10,000 ترکیب ممکن دارد. اگر یک رقم به آن اضاف کنید ترکیب های ممکن به 100,000 افزایش می یابد. همین منطق برای قفل الگو و رمز عبور هم صدق می کند، فقط از به خاطر سپردن آن اطمینان حاصل کنید.

در مرحله بعدی هنگامی که گوشی را روشن می کنید قبل از روشن شدن گوشی هوشمندتان، ضروری است قفل صفحه نمایش را باز کنید. این یک لایه اضافیه دشواری برای گوشی هوشمندتان در مقابل سرقت اطلاعات توسط دزدان در هنگام ربوده شدن گوشی ایجاد می کند. برای فعال کردن این ویژگی ، مسیر زیر را بروید:

امنیت(Security)    راه اندازی امن(Secure startup)  طرح برای راه اندازی گوشی (Require pattern to turn on phone)

 

قفل هوشمند

امنیت و سهولت استفاده باید با یکدیگر تناسب داشته باشند. اگر وارد کردن مدام پین یا رمز عبور باعث آزار شما می شود، شما باید قفل هوشمند را در نظر بگیرید. به شما اجازه می دهد مجموعه حالاتی را تنظیم کنید که در آن گوشی اندروید شما بدون در خواست پین به صورت خودکار باز می شود، همانند زمانی که در خانه هستید یا به یک دستگاه بلوتوث خاص، سیستم یا ماشین متصل می شود.

این با تنظیمات امنیتی شما توافق می کند بنابراین قبل از استفاده از این ویژگی،حتما خطرات آن را در نظر بگیرید.

در اندروید 6 به بالا، می توانید با دنبال کردن مسیر زیر آن را فعال کنید:

تنظیمات(Settings) امنیت (Security)     Trust agents

چگونگی عملکرد آن : تنظیمات (Settings) امنیت (Security)  قفل هوشمند(Smart lock)

در گوشی های سامسونگ گلکسی: تنظیمات (Settings) قفل صفحه کلید و امنیت (Lock Screen and Security) تنظیمات قفل امن(Secure lock Setting) قفل هوشمند(Smart lock)

 

به حساب کاربری گوگل وارد شوید

گام بعدی این است که اطمینان حاصل کنید در گوشی هوشمند اندرویدتان وارد حساب کاربردی گوگل شده اید. این عمل به شما اجازه دسترسی به ویژگی های مختلف را می دهد، از جمله ردیابی دستگاه، پشتیبان گیری خودکار، و محافظت از بازگردانی تنظیمات کارخانه. اطمینان حاصل کنید که رمز عبور حساب کاربری گوگل خود را حفظ کرده اید.

ایده هوشمندانه ای است که از تایید اعتبار دو مرحله ای حساب کاربری خود استفاده کنید، به شما اجازه می دهد تا با امنیت کامل تلفن همراه خود را به حساب کاربری گوگل متصل کنید. اگر آن را فعال کنید، به طور عادی وارد آن می شوید، اما یک کد از طریق اس ام اس به شما ارسال خواهد شد که می توانید به منظور تایید تلفن خود آن را وارد کنید.

پس از ثبت نام، طبق معمول درخواست وارد کردن رمزعبور داده می شود. اما اگر هر کس دیگری موفق به دریافت رمز عبور حساب کاربری شما شود، آنها قادر نخواهند بود با دستگاه جدیدی وارد شوند چون آنها به کد دسترسی ندارند. و شما هشداری مبنی بر تلاش بر ورود به حساب کاربریتان دریافت خواهید کرد.

 

مدیریت دستگاه اندروید

چندین راه مختلف برای ردیابی تلفن همراه وجود دارد، اما اگر از گوشی هوشمند اندروید خود وارد حساب کاربری گوگل شده باشید به طور خودکار ردیابی می شود. می توانید مدیریت دستگاه اندروید را در مرورگر وب دستگاهتان  پیدا کنید، و برای دیدن آخرین مکان گوشی همراه خود، وارد حساب کاربری گوگل شوید.

شما می توانید از مدیریت دستگاه اندروید خود برای تماس با گوشی خود استفاده کنید،آن را قفل کنید، یا حتی تمام داده های موجود بر روی آن را از راه دور پاک کنید. اگر تلفن خود را از این طریق پیدا می کنید مقابله با دزد را پیشنهاد نمی کنیم، به جای آن با مقامات محلی تماس بگیرید.


با ادامه این مقاله در بخش بعدی با ما همراه باشید. 

 


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: