مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

استفاده از ویندوز 98 در سال 2017

نوشته شده توسط: زارع
در تاریخ:

کامپیوترهای امروزی حتی در مقایسه با کامپیوتر های 4 تا 5 سال پیش بسیار پیشرفته تر شده اند اما با تمامی این پیشرفت ها ما باز هم از این ابزار ها ایرادهایی میگیریم. خیلی راحت میشود فراموش کرد که تکنولوژی قدیمی چه قدر پُر گیر و دردسر بود. بعضی وقتها لازم است که به یاد آوریم چه چیزهایی داشتیم تا قدر ابزارهای امروزی را بدانیم. اخیرا یک کاربر یوتوب سعی کرده که با یک لپ تاپ قدیمی (شرکت HP) و ویندوز 98 ، یک روز کاری را پیش ببرد.


مشخصات این لپ تاپ عبارت است از :

CPU : Pentium 3 500 MHz

RAM : 128 Mb

Hard Drive : 12 Gb

این لپ تاپ در زمان خود یعنی سال 2000 یک لپ تاپ فوق العاده به حساب می آمده است.

به احتمال زیاد شما تصور میکنید که استفاده از ویندوز 98 در سال 2017 تجربه بسیار بدی است اما به گفته این کاربرِ یوتوب، اینطور نیست. به گفته او ویندوز 98 به نرمی کار میکند و کارهای ساده مثل نصب نرم افزار و اجرای فایل ها را به خوبی انجام میدهد و کندتر از کامپیوتر های امروزی نیست. شما همچنین میتوانید فایل MP3 و یا ویدیوهای با رزولوشن پایین را اجرا کنید. این لپ تاپ همچنین یک پورت USB A دارد و ویندوز 98 هم فلش های یو اس بی را ساپورت میکند. این کاربر حتی یک ماوس اکسترنال به پورت این لپ تاپ متصل کرده است. خروجی VGA هم به خوبی کار میکند.


انجام کار با این سیستم امکان پذیر است اما ایده آل نیست. اکثر نرم افزارهای امروزی  ویندوز 98 و حتی ویندوز  XP را ساپورت نمیکنند. این کاربر با تغییراتی در kernel توانست تا نرم افزار های ورژن قدیمی eOpenOffic  و Mozilla Thunderbird که مخصوص ویندوز XP بود را نیز نصب و اجرا کند.

ویندوز 98 قادر به اجرای وبِ مدرن نیست. به این معنی که آخرین مرورگری که ویندوز 98 را ساپورت کند مرورگر Internet Explorer 6 میباشد که نزدیک به 16 سال پیش منتشر شد. اکثر صفحات وب بارگزاری نمیشوند و اگر هم بشوند، در هم ریخته به نمایش در می آیند. تنها راه، ایجاد تغییرات دیگری در کرنل بود که با این کار مرورگر قدیمی Opera 11 را بتوان بر روی این ویندوز نصب کرد. این ورژن مرور گر هم 7 سال پیش انشار یافت اما قادر به اجرای اکثر صفحات وب امروزی میباشد. البته سایتهای بزرگی مثل فیسبوک تمام RAM این سیستم را پر میکنند و بارگزاریشان تمام نمیشود.


میتوان نتیجه گرفت، از ویندوز 98 برای یک سری کارها (مثلا اجرای نرم افزارهای خیلی قدیمی یا بازیهای مخصوص ویندوز 98) میتوان استفاده کرد اما برای اینترنت، ویندوز 98 بسیار پیر و ناتوان است.

پیشرفت فوق العاده اینترنت در این سال ها تحسین برانگیز است به این دلیل که سخت افزارهای 2 دهه پیش حتی قادر به دسترسی به اینترنت نیستند. 


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: