مشاهده خبر بازگشت به لیست اخبار

گوگل از تکنولوژی سوپر رزولوشن ( بزرگنمایی و بهبود ) عکس خود رونمایی میکند

نوشته شده توسط: زارع
در تاریخ:

یک موضوع مشترک در فیلم هایی که مربوط به آینده هستند و یک کاراگاه نقش اصلی را دارد این است که دستگاهی دارند که میتواند عکس های خیلی کوچک و مات را تبدیل به یک عکس واضح کند و جزئیات آن عکس را بازسازی کند. تا به حال تکنیک های مختلفی برای بازسازی عکس به کار گرفته شده اند اما هیچکدام نتیجه فوق العاده ای نداشتند. اما حالا متخصصان گوگل یک قدم به جلو برداشتند. آنها با استفاده از کلکسیون عظیمی از عکسهای مشابه برای بهبود عکسهای مات برای تبدیل کردن عکس مات به عکسی واضح و تقریبا همانند روز اول، توانستنه اند به این تکنولوژی دست یابند.

 

نحوه عملکرد

نام این تکنولوژی سوپر رزولوشن است. هدف این است که جزئیات عکس را با بالا بردن رزولوشن، بالا ببرد. ابزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ معمولا از الگوریتم های استانداردی مانند Bicubic Resampling برای بالا بردن رزولوشن استفاده میکنند. ابزارهای حرفه ای تر که برای این کار طراحی شده اند از تکنیک هایی مانند Content-aware استفاده میکنند که به اینگونه عمل میکند که با بررسی بخش به بخش عکس و شبیه سازی قسمت های نامشخص با استفاده از پیکسل های سالم، قسمت های ناقص را ترمیم و بازسازی میکند. اما این تکنیک ها زمانی خوب عمل میکنند که جزئیات کافی در عکس وجود داشته باشد و همیشه کارساز نیستند.

 

الگوریتم تکنولوژی جدید گوگل از عکس موجود یک ورژن 8x8 Downsampled میسازد ( به عبارتی عکس کوچک تر می شود برای بررسی بیشتر). اینجاست که الگوریتم جدید گوگل قدرت واقعی خود را نشان میدهد. این تکنولوژی از دو شبکه فوق پیشرفته و پیچیده به نام های ResNet و PixelCNN استفاده میکند که میتوانند عکس با رزولوشن پایین را با ورژن رزولوشن بالای آن عکس یکی کنند و در نهایت نقاط خالی از جزئیات را با جزئیات بهبود یافته عوض کنند.
در سمت راست تصویر و ستون سوم شما میتوانید نسخه باز سازی شده عکس را ببینید. اینها ورژن8x8  Downsample شده ی عکس ستون اول و سمت چپ میباشند. الگوریتم گوگل این ورژن های 8x8 عکس را به ورژن 32x32 ستون وسط تبدیل میکند. به این دلیل که جزئیات خیلی کمی در نسخه Downsample شده ی عکس وجود دارد این سیستم نیازمند به اطلاعات قدرتمندی میباشد که بتواند تشخیص بدهد این عکس ها عکس چهره هستند. برای دستیابی به این هدف، باید کلکسیون عکس های نمونه ( چهره ) به این سیستم تزیق شود.

 

این سیستم برای ماموران CSI کاربردی نیست

 

با توجه به عکس زیر میبینید که تکنولوژی جدید گوگل به خوبی توانسته است صحنه های (اتاق خواب) را از عکسهای بی کیفیت بازسازی کند اما دقیقا برابر نیستند. این الگوریتم هم بر روی صورت ها ( دو ردیف چپ) وهم بر روی اتاق خواب ها (دو ردیف راست) اعمال شد. چهار ردیف بالای عکس از نظر داوران ما خیلی دقیق در آمده اند اما چهار ردیف پایین، کمترین نمره را به خود اختصاص دادند.
کد های تکنولوژی گوگل فقط جزئیات را برنمیگردانند بلکه اختراع هم میکنند. از آنجایی که اکثر عکس های کلکسیون نمونه از چهره افراد معروف و هنرپیشه ها میباشد ممکن است که نتیجه عکس بازسازی شده با چهره فرد اصلی متفاوت باشد و یا حتی زیباتر!. پس به احتمال زیاد CSI فعلا از این تکنولوژی استفاده نخواهد کرد اما ممکن است که این تکنولوژی برای طراحان چهره نیروی پلیس کاربردی باشد و بتوانند یک چهره ابتدایی را برای شروع طراحی چهره فرد مورد نظر پیدا کنند و کار را تسریع ببخشند.  


هیچ دیدگاهی تاکنون برای این خبر ثبت نشده است.

اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را ثبت کنید: